Legalizácia prostitúcie na Slovensku

Autor: Violi Macková | 24.10.2012 o 0:25 | (upravené 24.10.2012 o 8:08) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  5805x

Prostitúcia je výmena sexuálnych služieb za peniaze. Toto remeslo je staré ako ľudstvo samo. Vyskytovala sa v minulosti tak ako aj dnes, menil sa len jej status v hierarchii sociálnych hodnôt, od akceptovania ako inštitúcie cez toleranciu až po krutú perzekúciu. Tento blog poukazuje na dôvody, pre ktoré by bolo všeobecne prospešné legalizovať prostitúciu. Pripomínam, že v celom blogu sa vníma prostitúcia ako činnosť praktikovaná výlučne svojprávnymi dospelými osobami, ktoré s týmto konaním plne a slobodne súhlasia.

Situácia na Slovensku
V minulosti polícia ČSSR prostitúciu stíhala. Umožňoval to paragraf číslo 203 trestného zákona o príživníctve. V súčasnosti na Slovensku prostitúcia nie je trestná, trestné sú len činy, ktoré s ňou súvisia – kupliarstvo, vydieranie, ublíženie na zdraví, obchod s drogami. Prostitúcia ako taká však nie je ošetrená žiadnymi právnymi normami a preto je jej status nejasný. Vzhľadom na kontroverznosť tejto témy, politici o tejto problematike mlčia a nevidno žiadnen úmysel na vytvorenie zákona ošetrujúceho prostitúciu.

Otázka morálky
Vzhľadom na to, že sa väčšina slovenského národa hlási ku kresťanskej viere, téma prostitúcie je tabu. Toto je zrejme jedna z hlavných príčin, pre ktoré prostitúcia stojí mimo slovenského zákona. Je ale veľmi krátkozraké predstierať, že tento fenomén neexistuje. Mravnosť a morálka je pre každého iná. Človek má právo slobodne si vybrať a nikdy neponúkať, repektíve nevyhľadávať tieto služby pre svoje potreby. Človek by však ale tiež mal mať právo tieto služby poskytovať alebo využiť, a mal by byť chránený zákonom v oboch prípadoch.

Osobnostný kapitál
Z objektívneho hľadiska je prostitúcia formou zhodnocovania individuálneho osobnostného kapitálu, výmenný obchod služieb za peniaze. V podstate je to obchod ako každý iný. A aj táto špecifická forma obchodu by mala byť ošetrená zákonom, aby sa predchádzalo čiernym trhom, kriminálnej činnosti a daňovým únikom. Odhad veľkosti biznisu prostitúcie na Slovensku je okolo 70 miliónov eur ročne, ale je možné, že toto číslo je aj troj- či štvornásobne vyššie. Štát v súčasnosti nemá nijaké páky na to, aby mohol zdaniť zisk z peňazí za prostitúciu. V Holandsku je táto prostitúcia ošetrená zákonom a zdaňovaná 33-percentnou daňou. Legalizácia prostitúcie by sa slovenskému štátu vyplatila. Holandsku sa to rozhodne vypláca, kedže sa ročne v tejto sfére točí okolo 625 miliónov eur. Samozrejme ako v každej sfére obchodu nie je jasné, či sa všetky príjmy zdania, toto je ale komplexný problém obchodu a služieb ako takých a nie prostitúcie.

Zákaz prostitúcie
Odporcovia prostitúcie argumentujú ľudským rozmerom, že človek nemôže byť predmetom obchodu. Cirkev vo svojich vyjadreniach vždy podporovala riešenie problému prostitúcie prohibíciou. To, že určitá skupina vníma túto činnosť ako nevhodnú a hriešnu, nie je opodstatnený dôvod na zákaz. Ľudia sú predmetom obchodu vo všetkých oblastiach života. Vo svojej podstate sú všetky povolania spojené s telom- či už ide o fyzické alebo intelektuálne využitie. Predaj kvalít a schopností ľudského tela teda nie je nič nič nezvyčajné ani nelegálne. Odporcovia tiež tvrdia, že ženy nikdy nevykonávajú toto povolanie dobrovoľne, ale sú donútené. Toto je len nepotvrdený dohad. Ženy (a aj muži) si často vyberú toto povolanie slobodne ale vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku prostitúcia nemôže figurovať ako zamestnanie v daňových priznaniach a týmto ľuďom nie je umožnené vykonávať túto činnosť legálnym spôsobom.

Šírenie pohlavných chorôb
Jedna z obáv v rámci prostitúcie sa vzťahuje na prenos a šírenie pohlavných chorôb. Tu si ale treba uvedomiť, že nie samotný predaj sexuálnych služieb prenáša choroby pohlavného charakteru. Tieto choroby sa prenášajú nechráneným sexom a je nemožné zakázať nechránený sex. Tento problém by sa ale dal v rámci prostitúcie ošetriť legislatívne, napríklad tak, že ochrana pri sexuálnom akte by bola nevyhnutnou a neoddeliteľnou súčasťou predaja sexuálnych služieb. V americkom štáte Nevada, kde je prostitúcia legálna, sú prostitútky a prostitúti povinní používať ochranu pri akejkoľvek sexuálnej aktivite s klientmi. Na vykonávanie tohto povolania je potrebná licencia, ktorá slúži na potvrdenie bezchybného zdravotného stavu. Navyše, prostitútky i prostitúti sú testovaní na chlamýdie a kvapavku raz do týždna a na syfilis a HIV vírus aspoň raz do mesiaca. Odkedy bolo toto ošetrené zákonom, od roku 1986 sa nevyskytol ani jeden prípad nakazenia vírusom HIV. Táto štatistika jasne vyvracia akékoľvek obavy zo zvýšeného výskytu a šírenia nebezpečných pohlavných chorôb, paradoxne poukazuje na ich zníženie.

Prostitúcia = rozklad hodnôt?
Vo všeobecnosti na Slovensku je prostitúcia vnímaná ako nečistý, hnusný a nemravný akt. Jedinec ako taký nemusí súhlasiť s mnohými vecami- konzumácia mäsa, fajčenie, podvádzanie partnera, zasahovanie do tela plastickými operáciami či tetovaním, používanie vulgárnych výrazov- toto je len krátky zoznam vecí, s ktorými jedinec nemusí súhlasiť a teda sem sa radí aj prostitúcia. Názor jedinca či skupiny jedincov nie je dostatočný dôvod na prohibíciu. Prohibícia by mala vychádzať z toho, či je určitá aktivita prospešná, neutrálna alebo neprospešná pre jednu alebo viaceré zúčastnené strany. Z tohto pohľadu je nelogické, aby prostitúcia medzi dospelými osobami, ktoré k tomu dali súhlas, stála mimo zákona respektíve nebola vôbec právne ošetrená. Legalizácia prostitúcie by bola prínosná pre všetky strany- osoby, ktoré ponúkajú sexuálne služby, osoby, ktoré majú o takéto služby záujem a napokon aj štát, ktorý by mal ďalší a výrazný príjem do rozpočtu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?