Milý veriaci: Prečo veríš?

Autor: Violi Macková | 25.10.2012 o 2:18 | (upravené 27.10.2012 o 15:50) Karma článku: 15,12 | Prečítané:  7543x

Milý veriaci, zastavil si sa niekedy na moment a zamyslel sa, prečo veríš tomu, čomu veríš? Kladieš vôbec nejaké otázky ohľadom tvojej viery? Nastal čas položit si pár takých otázok a úprimne na ne odpovedať.

 

 

 

 

Zamyslel si sa nad tým, prečo vyznávaš toho tvojho boha a náboženstvo?
Prečo napríklad veríš, že jedine Ježiš je tvoj záchranca a spasiteľ a len skrz neho vedie cesta k večnej blaženosti, ale neveríš v karmu, alebo reinkarnáciu, alebo veríš, že je to práve Alah, ktorý je jediný boh a nie Budha?

Veriaci, je tá tvoja viera dominantnou vierou v tvojej kultúre?
Nezdá sa ti ani trošku podozrivé,  že takmer všetci veriaci preberú vieru tej kultúry, do ktorej sa narodili a súčasne sú presvedčení, že len tá ich viera je tá pravá a správna?
Ako je možné, že z toho obrovského množstva náboženstiev a bohov, ktoré sú na svete, si si vybral práve tú, ktorá bola najbližšie po ruke?
Si kresťan, lebo si sa narodil v Amerike alebo Európe, moslim, lebo si sa narodil v Saudskej Arábii alebo Indonézii, budhista, lebo si sa narodil v Japonsku alebo Číne alebo si hinduista, a narodil si sa v Indii? Nezdá sa ti teraz, že typ viery je vlastne len náhoda vzhľadom na geografickú polohu?

Skutočne si úprimne myslíš, že ak by si sa narodil v úplne inej krajine s iným dominantným náboženstvom, stále by si veril v to isté náboženstvo, ktoré dnes tak glorifikuješ?

Milý veriaci, nie je náhodou tvoja viera tá istá ako viera tvojich rodičov, starých rodičov a prarodičov?
Je to prvá viera, ktorej si bol vystavený ako malé dieťa?
Dal by si svojmu dieťaťu automaticky nálepku kresťan, budhista či moslim, len preto, že ty sa tak identifikuješ? Nie je to náhodou tak, že neexistuje kresťanské dieťa, ale len dieťa kresťanov?

Drahý veriaci, ty si si úplne istý svojou vierou, ty vieš, že je to tá správna a ostatné sú nesprávne. A čo ak sa mýliš? Na svete je sú uznáváné stovky náboženstiev a tisícky rôznych bohov. Vedel si, že len v rámci kresťanskej viery existuje okolo 41-tisíc rozličných verzií? Uvedomuješ si, že každý uprimný veriaci je presvedčený o správnosti tej jeho viery, každý miluje svojho boha/bohov z celého srdca, praktizuje rituály, obhajuje a vyzdvihuje svoju vieru nad všetko ostatné, rovnako ako ty?


Každá viera je iná a má iné princípy, ktoré sa viac či menej navzájom vylučujú. Nevyplýva z toho, že nie všetky môžu byť správne a pravdivé? Ale ktorá je potom to pravá a správna?
Ty ale vieš, NAISTO vieš, že tá tvoja viera je výnimočná a pravá. Ale nemyslia si toto všetci čo úprimne veria? Aká je teda šanca, že práve ty máš pravdu?
Povieš mi, že lepšie je veriť v boha a dostať sa do neba ako neveriť a skončiť v pekle. Ale v ktorom nebi? A v ktorom pekle? Povieš mi, čo keď sa mýlim? Ja ti poviem: a čo keď sa ty mýliš, a namiesto Alaha si celý život uznával Budhu? Alebo nakoniec zistíš, že si mal uctievať Šivu a Višnu a nie kresťanského boha? Ako by si reagoval, ak by sa ukázalo, že si mal uctievať boha inej planéty z inej galaxie, o ktorom si nikdy nepočul?


Pravdou zostáva, že ty vieš, aké to je byť ateistom. Ty si ateistom voči všetkým ostatným bohom a náboženstvám, okrem toho svojho. Vieš, že veriaci ostatných náboženstiev sa mýlia, ale zabúdaš, že oni si myslia to isté o tvojej viere. Oni sa pozerajú na tvoju vieru rovnako neveriacky ako ty na tú ich. Nerozmýšľaš, či sa jedného dňa nezobudíš práve v tom ich pekle, ktorému si neveril?
Prečo sa teda tak čuduješ, keď je niekto iný ateistom ako ty, ale s jediným malým rozdielom- zahrnul tam všetky náboženstvá a bohov bez výnimky?


Milý veriaci, čo keď sú náboženstvá len výmysly našich predkov, ktorí mali len obmedzenú predstavu o živote, o našej zemi, o planétach a vesmíre, a bohmi sa snažili vysvetliť dianie vo svete? 
Nie, nemožno viniť slepého, ak sa potáca v tme. Ale my už nežijeme v tme. Veda je svetlom v našom živote, objasňujúca dianie okolo nás. Objavujeme stále nové  poznatky a preskúmavame nielen svet ale aj vesmír. Nenastal teda čas, aby naše postoje a názory odpovedali našim poznatkom?
Možno nastal čas, aby si si prestal nahovárať, že tento svet bol stvorený pre teba z nejakého vyššieho princípu, že tá tvoja kultúra je lepšia ako všetky ostatné. Možno je čas, aby si sa naučil, ako to vo vesmíre v skutočnosti funguje, aj keď by to vyfučalo tvoju bublinu o fantastických bytostiach. Možno konečne nastal čas, aby si si uvedomil, že nikto, ani ty, nemá všetky odpovede.


Ak skutočne veríš, že pravda je to najdôležitejšie a na tomto staviaš aj svoju vieru, musíš si pravdivo odpovedať na tieto otázky. Ako povedal Carl Sagan: Je omnoho lepšie prijať krutú pravdu ako zotrvávať v uspokojivom klamstve.
Disclaimer: Blog inspirovany videom popredneho ateistu menom Seth Andrews, od ktoreho som dostala suhlas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?