Mýty a pravdy o ateizme

Autor: Violi Macková | 27.10.2012 o 11:54 | (upravené 6.12.2012 o 22:29) Karma článku: 16,88 | Prečítané:  11125x

Ateizmus ako pojem je mnohými nepochopený a sú mu pripisované viaceré atribúty a asociácie, ktoré častokrát nie sú pravdivé a nemajú s daným slovom nič spoločné.

 

Ateizmus je tiež len viera, viera, že boh neexistuje.
Toto je častý omyl, ktorý vychádza z neznalosti pôvodu slova ateizmus. Pôvod možno nájsť v gréckom ἄθεος (atheos), čo znamená absenciu viery v existenciu boha alebo bohov. Z tohto logicky vyplýva, že neprítomnosť viery sa nedá považovať za vieru, rovnako ako nedostatok viery v existenciu víl alebo škriatkov sa nedá považovať za vieru.

Ateisti majú svoje teórie, ktorým slepo veria, preto sa dá ich ateizmus nazvať vierou.
Ateisti nemajú žiadnu oficiálnu organizáciu ani pravidlá, podľa ktorých sa riadia. Ateizmus hovorí výlučne o absencii viery v boha, no nehovorí nič o morálnych, politických či iných postojoch človeka, ktorý sa takto identifikuje. Ateizmus vypovedá len o postoji voči náboženstvám a bohom. To je celé. Samotný výraz ateizmus nenesie nijakú inú informáciu, na rozdiel od náboženstiev, ktoré vždy nesú celý komplex názorov a postojov.

Ateisti často propagujú teórie o vzniku a fungovaní sveta, ako napríklad evolúcia.
Ďalší mýtus. Ateisti pri konfrontácii veriacim argumentujú overenými a dokázanými vedeckými teóriami, najmä ak jediný argument zo strany veriaceho znie: "To stvoril/zariadil/urobil boh", obľúbený plošný argument veriacich na všetko. Overené vedecké teórie sú fakt, nie propaganda.

Aj evolúcia je len teória, to nedokazuje jej pravdivosť.
Slovo teória má iný význam v hovorovej reči laikov a iný vo vedeckej terminológii. V hovorovej reči je toto slovo používané ako domienka, dohad. Vo vedeckej terminológii má toto slovo iný význam, je to usporiadaný súbor overených poznatkov. Na označenie dohadov sa v odborných kruhoch používa výraz hypotéza- ešte nedokázaný názor. Takže evolúcia nie je len hypotéza, je to dokázaná teória- súbor overených poznatkov. Ale neverte tomu čo ja píšem, prosím, overte si to sami. Príslušná literatúra je ľahko dostupná, rovnako si môžte ísť pozrieť fosílne odliatky v múzeách alebo dokonca aj samotné originály fosílnych nálezov (len vybrané múzeá vo svete).

Ateisti propagujú,  že všetci pochádzame z opice a to je hlúposť.
V prvom rade chcem pripomenúť, že nepochádzame z opice. S primátmi, ako ich poznáme dnes, zdieľame spoločných predkov, ktorí už ale vyhynuli. Takže primáti sú vlastne naši bratranci a sesternice, nie priami predkovia. A v druhom rade: ateisti len používajú teóriu evolúcie (ktorá je fakt, nie hlúposť) na vyvrátenie tvrdenia „To boh nás stvoril, Adama zo zeme a Evu z Adamovho rebra, lebo... lebo sa mu minula zem...“

Ateisti stále žiadajú dôkazy o existencii boha, no odmietajú prečítať si bibliu.
Veľa ľudí sa stalo ateistmi práve preto, lebo si prečítali celú bibliu (nie len príjemné a poučné historky, ktoré sú vyberané do kázní) a objavili genocídu, utláčanie žien, obhajobu otroctva spolu s nedôslednosťou a protirečením v biblických textoch. No aj v prípade, ak by biblia bola plná len príjemných príbehov a morálnych hodnôt, aj tak by to nedokazovalo existenciu boha. Len preto, že je niečo niekde napísané neznamená, že sa to skutočne stalo, hlavne ak zoberieme do úvahy, že sa boh od tých čias na zemi nevykonáva žiadne zázraky.

Ak ateista tvrdí, že boh neexistuje, musí to dokázať.
Bremeno dokazovania vždy leží na strane toho, kto tvrdí, že niečo existuje. Dokazovanie neexistencie je z logického princípu nezmysel. Tých, ktorým to ešte vždy nie je jasné, poprosím, aby mi dokázali neexistenciu Spidermana, keďže aj Spiderman má celú hŕbu knižiek, kde sa píše o jeho existencii a dobrých skutkoch.

Ateisti sú nemorálni ľudia bez zásad.
Toto tvrdenie používajú tí, ktorí ateizmus vidia ako polčenie sa s diablom. Pochopiteľne, ako som už spomínala vyššie, ateizmus nijak nevypovedá o morálnych hodnotách jedinca ani o jeho názoroch na život.

Ateisti nemajú dôvod správať sa morálne, lebo neveria v boha a v to, že budú za nemorálne konanie potrestaní.
Obľúbený mýtus, ktorý veriaci stavajú na premise, že jedine boh je ten, ktorý nás obdaroval etickým a morálnym cítením a rovnako morálnym kódexom. Záleží, na ktorého boha by sa toto malo vzťahovať, ale ak by sme sa mali riadiť podľa kresťanského boha, otroctvo, ponižovanie a utláčanie žien, vraždenie a znásilňovanie detí by bolo na dennom poriadku, tak, ako to bolo nariaďované bohom v biblii. Morálka a etické správanie nepochádza od nijakých bohov, ale od nás, od ľudí, ktorí sme si vedomí dôsledkov svojho konania a toho, aký to má prípadný dopad na ostatných ľudí. Každý slušný človek aplikuje zlaté pravidlo “V živote konaj tak, aby si nikomu neubližoval“. Existujú ľudia, ktorí sa správajú morálne, existujú aj takí, ktorí nie- bez ohľadu na vierovyznanie alebo jeho absenciu.

Ateisti sú náchylnejší konať zlo, lebo sa neboja večného zatratenia.
Tuto by som chcela poznamenať, že morálnosť a etika postavená na strachu z potrestania nie je morálka, ale diktatúra. Pokiaľ človek nekoná zlo len preto, že sa chce vyhnúť potrestaniu, nie je morálny, len sa bojí. Dobrý človek koná dobro z princípu, nie zo strachu z potrestania. Dobrý človek súčasne koná dobro z princípu, a nie preto lebo očakáva odmenu. Pokiaľ ktosi koná dobro v očakávaní odmeny, znova nejde o morálne konanie, ale len o akt z vypočítavosti.

Ale Hitler a Stalin boli ateisti, a tí boli jasným stelesnením zla.
Hitler nebol ateista, bol to kresťan a vyhlasoval, že koná v mene božom. Stalin bol ateista, ale jeho konanie malo súvis s jeho politickými názormi a nie s tým, či bol alebo nebol ateista. On nevraždil v mene ateizmu, ale v mene marxizmu a leninizmu a ostatných scestných filozofií. Keď už sme pri tom: skutočne musím pripomenúť koľko zla, vojen a iného neprávia bolo argumentované tým, že ide o konanie v mene boha?

Ateisti si vlastne sami protirečia, keď sa angažujú vo veciach náboženstva a viery.
Táto námietka sa objavuje pomerne často spolu s akýmsi prečudesným názorom, že náboženstvá sú nedotknuteľné a nesmú sa kritizovať.  Samozrejme akákoľvek idea podlieha kritike, náboženstvo nevynímajúc. A čo sa týka angažovania ateistov vo veciach náboženstva: ateistom je v postate jedno, kto v čo verí. Problém ale nastáva v momente, keď náboženstvá majú negatívny dopad na spoločnosť. Je kopu dôkazov o tom, že náboženstvá (a najmä islam a kresťanstvo) majú častokrát deštrukčný vplyv. Vyskytuje sa nábožensky motivované násilie, deformácia vzdelávacieho systému, zasahovanie do ľudských práv človeka (násilné obriezky u detí)... Takéto a podobné prípady spôsobujú aktivizáciu tých ateistov, ktorí vyznávajú humanistické princípy a považujú vyššie uvedené prípady za vážne zločiny.

Ateisti tvrdia, že práve oni majú všetky odpovede.
Nie. Ateisti vo všeobecnosti majú tendenciu prikláňať sa k vedeckým poznatkom a nezaoberajú sa fantastickými, no nedokázanými teóriami o vzniku sveta a vesmíru. Ľudstvo nemá všetky odpovede, len časti puzzle. Časti tejto puzzle sú nám známe. Je ale kopu kúskov skladačky, ktoré sme ešte neobjavili. Veda má záujem zisťovať nové poznatky, náboženstvo tvrdí, že má všetky odpovede: veď to boh. Ak vezmeme do úvahy, koľko fenoménov bolo pripisovaných božiemu zásahu a koľko z týchto fenoménov sa neskôr vedecky vysvetlilo, nie je dôvod myslieť si, že veda nebude v tomto trende pokračovať. Osobne nepoznám ani som nikdy nepočula nijakého ateistu tvrdiť, že pozná všetky odpovede. Častokrát som však počula iný výrok ateistov: “Len preto, že ešte nepoznáme všetky odpovede neznamená, že tú chýbajúcu informáciu nahradíme mýtom.“

Život ateistu je veľmi smutný a pochmúrny, lebo nemá nádej na posmrtný život.
Toto je častý predpoklad nábožensky založených ľudí, ale nie je pravdivý. Ako som už spomínala vyššie, ateistický pohľad na svet sa nedá jasne ohraničit and definovať, lebo každý ateista má inú filozofiu a prístup k veciam. Za seba (a nie som sama) však môžem povedať, že si uvedomujem svoju malosť a nepodstatnosť v tomto obrovskom vesmíre. Môj pobyt na tejto planéte bude krátky, ak vezmem do úvahy vek zeme (4,5 miliardy rokov). Vesmír je skutočne fascinujúci a môžem ho poznávať celý môj život a aj tak nebudem mať dosť času objaviť všetky jeho tajomstvá. Môj život je síce krátky, no som vďačná, že som sa narodila v informačnej dobe a mám prístup k vzdelaniu a vedomostiam a vďaka vede nezomriem na liečiteľné choroby tak ako moji predkovia, že (zatiaľ) žijem v krajine, kde je mier a nie vojna. Som vďačná za zdravie a relatívne jednoduchý život, že nemusím hladovať alebo pracovať v otroctve. Som vďačná za veľmi veľa vecí a tento svet ma nikdy neprestane očarovať a zaujímať, je príliš krásny a záhadný na to, aby som mala čas zaoberať sa tým, čo neexistuje, oveľa radšej sa zaoberám tým, čo existuje. Viem, že mám len jeden život a tak ho žijem najlepšie a ako viem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?